Kraków

Kraków – miasto królewskie

Stolica województwa małopolskiego jest jednym z najstarszych miast i perełką narodowego dziedzictwa kultury; w przeszłości pełnił funkcję stolicy państwa i siedziby królów; obecnie to rozległe miasto, położone nad królową polskich rzek – Wisłą; odwiedzane jest przez licznych turystów z całego świata...

Miasto pełne legend, bezcennych zabytków architektury i sztuki oraz oaz dobrej zabawy, historyczna stolica Polski z centrum wpisanym od ponad 40 lat na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, oczarowuje od pierwszego wejrzenia.

Kościół Mariacki

Wieża, zwana strażnicą lub hejnalicą, zawsze należała do miasta: od późnego średniowiecza w dzień i w nocy czuwał na niej strażnik, wypatrując pożarów, wrogów zbliżających się do Krakowa i innych niebezpieczeństw. Do jego obowiązków należało też granie na trąbce hejnału, początkowo tylko o świcie i o zachodzie słońca, jako sygnał do otwarcia i zamknięcia miejskich bram, a od XVI wieku – co godzinę. Hejnał stał się muzycznym symbolem Krakowa i rozbrzmiewa do dziś: grany jest na cztery strony świata o pełnej godzinie przez całą dobę. Czemu jednak jego melodia nagle się urywa? Legenda mówi o strażniku, który zaczął grać na alarm, widząc zbliżające się hordy tatarskie. Zdołał ostrzec miasto przed atakiem, lecz w pół taktu jego gardło przeszyła tatarska strzała. Właśnie dlatego melodia hejnału tak nagle się kończy – w tym samym miejscu, w którym przestał ją grać bohaterski strażnik.

OPIS ZDJĘCIA
OPIS ZDJĘCIA

Sukiennice

Sukiennice były jedną z najważniejszych instytucji miasta – tu bowiem koncentrował się handel. Pierwsze Sukiennice, które powstały w XIII wieku, gdy Krakowowi nadano prawa miejskie, były dwoma rzędami kamiennych kramów, tworzącymi uliczkę na środku Rynku. Oba jej końce zamykano na noc kratą, by trzymać złodziei z daleka. Murowane, zadaszone Sukiennice powstały w XIV wieku – ich ślady w postaci ostrołukowych arkad po bokach są widoczne do dziś. Handel w Sukiennicach był istotnym źródłem dochodów miasta – zgodnie z królewskim przywilejem przyjezdni kupcy sukienni mogli sprzedawać swój towar tylko w tym miejscu.


Z biegiem lat nieodnawiane i nieremontowane Sukiennice traciły blask. W końcu XIX wieku podupadły budynek, „obklejony” z zewnątrz drewnianymi budami, w niczym nie przypominał renesansowej perły Krakowa. Konieczny stał się gruntowny remont. Budynek, który widzimy dziś, jest jego efektem: budy wyburzono, dodano podcienia, w dawnym smatruzie urządzono galerię malarstwa polskiego. Nie zniknął stąd jednak handel – parterową salę wciąż wypełniają kramy, które dziś w miejsce sukna wystawiają na sprzedaż pamiątki.

Zamek Królewski na Wawelu

Zamek Królewski na Wawelu to jeden z najbardziej rozpoznawalnych zamków w Polsce.  Prawdopodobnie pojawia się na pocztówkach częściej, niż jakikolwiek inny polski obiekt. Ta kultowa królewska rezydencja znajduje się w Krakowie i znalazł się na pierwszej na świecie liście obiektów światowego dziedzictwa UNESCO. Jest narodowym i kulturowym symbolem tożsamości Polaków.

Założony w pierwszej połowie XI wieku dawny przedromański kompleks uzyskał w XIV wieku charakterystyczny gotycki charakter. Sercem kulturalnej stolicy Polski jest obecnie muzeum składające się z pięciu oddzielnych działów: Skarbu Koronnego i Zbrojowni, Komnat Państwowych, Prywatnych Apartamentów Królewskich, Zaginionego Wawelu oraz Wystawy Sztuki Orientalnej.