Lwów
Lwów - dawny ośrodek kultury polskiej
Lwów to bez wątpienia niezwykłe miasto o bogatej historii, pełne interesujących zabytków, klimatycznych kamienic oraz starych kościołów.
Ta oddalona zaledwie o 80 kilometrów od polskiej granicy miejscowość, kusi turystów wieloetniczną przeszłością, której pamiątki można spotkać niemal na każdym kroku. Serdecznie zachęcamy Państwa do odwiedzenia tego miasta pięknego o każdej porze roku, które ma tak wiele do zaoferowania. A oto co warto zobaczyć będąc we Lwowie.
Lwów jest dawnym ośrodkiem kultury polskiej. Miasto po II Wojnie Światowej zostało wcielone do terytorium Związku Radzieckiego. Po jego rozpadzie miasto weszło w skład Ukrainy.
Jak dojechać do Lwowa?
Najprostszym środkiem transportu są autokary odjeżdżające z Warszawy i innych miast Polski do Lwowa. Na Dworcu Online można znaleźć wiele kursów do Lwowa, dużych przewnoźników takich jak PKS POLONUS, Agat jak i mniejszych. Ceny już od 60 zł za przejazd. Aby zobaczyć dostępne kursy kliknij w poniższy link albo przejdź do wyszukiwarki na stronie głównej.
Skąd |
Dokąd |
Cena |
||
---|---|---|---|---|
Warszawa | >>> | Lwów | od 60 zł | zobacz kursy |
Centrum Lwowa
Centralny plac miasta zajmuje Rynek, dookoła którego wznoszą się 44 kamienice, które prezentują mnogość stylów architektonicznych- od renesansu po modernizm.
W czterech narożnikach rynku znajdują się XIX wieczne studnie-fontanny przedstawiające mitologiczne postacie: Dianę, Amfitrydę, Adonisa i Neptuna. Plac ma kształt zbliżony do kwadratu , z którego rogów wychodzą w kącie prostym po dwie uliczki. Wartość artystyczna i różnorodność znajdujących się tam budynków i obiektów została doceniona i w 1998 roku Rynek Lwowski wraz z całą starówką został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.
Czarna Kamienica
Szczególną uwagę należy zwrócić na pochodzącą jeszcze z czasów renesansu Czarną Kamienicę, która jest uważana za jeden z najcenniejszych zabytków budownictwa mieszczańskiego tej epoki. Obecnie mieści się tam muzeum historyczne miasta Lwowa. Będąc na rynku warto zwiedzić również barokowy dawny pałac arcybiskupów, Kamienicę Królewską oraz Ratusz.
Cmentarz Łyczakowski
Cmentarz Łyczakowski - Jedna z najstarszych europejskich nekropolii istniejących do dziś. Znajduje się w nim ok. 300 tys. mogił, w tym ok. 2 tys. ma formę kamiennych grobowców, natomiast 23 to kaplice grobowe.
Na wielu zabytkowych nagrobkach wznosi się ok. 500 posągów i płaskorzeźb o wysokiej wartości artystycznej. Spoczywa tu wielu przedstawicieli sztuki, polityki, nauki, uczestników powstań narodowych, a także bojowników o wolność i niepodległość Polski i Ukrainy.
Autonomiczną częścią Cmentarza Łyczakowskiego jest Cmentarz Obrońców Lwowa zwany także Cmentarzem Orląt. Pochowano tu ok 3000 żołnierzy, z czego część stanowi bohaterska młodzież – Orlęta Lwowskie.
Promenada Lwowa
Jedna z głównych promenad Lwowa – Wały Hetmańskie (Prospekt Swobód) zachwyca ciekawa architekturą. Na uwagę zasługuje pomnik Tarasa Szewczyka wznoszący się na wysokość ok 12 metrów, pomnik Iwana Podkowy, Baszta Kramarzy, Muzeum Przyrodnicze oraz Muzeum Narodowe i piękny budynek dawnego Teatru Wielkiego Opery i Baletu, który reprezentuje eklektyzm w sztuce.
Panorama miasta
Każdy turysta powinien również zobaczyć przepiękny widok panoramy miasta z Kopca Unii Lubelskiej, którego wysokość wynosi 413m n.p.m . Na straży tego co zostało z murów zamku stoi kamienny lew z 1591 r., wyrzeźbiony przez Andrzeja Bemera. W zamkowym parku można odnaleźć, przeniesione spod ratusza, herby mieszczańskie z XVII w. Mieszczą się tu także stacja i przekaźnik telewizji ukraińskiej.
Skansen i gaj Szewczenki
Będąc we Lwowie warto wybrać się do Skansenu i gaju Szewczenki - jednego z największych muzeów na wolnym powietrzu w Europie, którego leśne ścieżki i oczka wodne zachęcają do spacerów. Jest to jedno z najbardziej lubianych miejsc odpoczynku mieszkańców Lwowa oraz turystów. Na szczególną uwagę zasługuje również cerkiew św. Mikołaja z 1763 r. a także budynek szkoły bojkowskiej z 1880 r.