Giżycko, w sercu Mazur

Trasa pomiędzy Giżyckiem, a Warszawą jest bardzo popularną trasą krajową, która łączy Warszawę z pięknym, mazurskim miastem. Można ją pokonać autobusami dalekobieżnymi, które zdobywają w ostatnim czasie coraz większą rzeszę zwolenników, a jej dodatkowym atutem jest niska cena biletu autobusowego.
Pamiętaj jednak, że autobusy Warszawa – Giżycko obsługiwane są przez różnych przewoźników, jak Polonus oraz STALKO Przybysz i Wspólnicy pokonując różne trasy. Wybór przewoźnika należy oczywiście do Ciebie.
Autobusy z Warszawy do Giżycka przewoźnika Polonus rozpoczynają podróż z Dworca Autobusowego Warszawa Zachodnia pokonując trasę przez takie miasta jak: Ostrów Mazowiecka, Łomża, Pisz, Ruciane-Nida, Mikołajki czy Ryn. Natomiast autokary firmy Stalko pokonują trasę przez takie miasta jak: Ostrów Mazowiecka, Łomża, Pisz, Orzysz, Miłki
Sprawdź rozkład jazdy i kub bilet



Zabytki
Historia grodu nad Niegocinem sięga drugiej połowy XVI wieku, kiedy to został nadany pierwszy przywilej przez księcia pruskiego podnoszący gród do rangi miasta. Jednak już w XIV wieku został wzniesiony na tych terenach zamek krzyżacki, który do dziś jest ciekawym obiektem do zwiedzania dla turystów. Najstarszym budynkiem murowanym w Giżycku jest `Piekarnia Regelskiego` przy ulicy Warszawskiej, w której niestety już nie kupimy pachnących wypieków, ponieważ znajduje się tu aktualnie siedziba Stowarzyszenia `Wspólnota Mazurska`.
Na wielu ulicach w mieście zachowały się urokliwe kamienice z czerwonej cegły, które pamiętają czasy XIX wieku. Do zabytków należy też neoklasycystyczny kościół ewangelicki z 1827 roku. Warto odwiedzić w Giżycku Twierdzę Boyen, to obiekt fortyfikacyjny z XIX wieku, który miał strategiczne znaczenie w odpieraniu ofensywy rosyjskiej w 1914 r.
Ciekawostki
Ciekawostką w Giżycku jest Most Obrotowy z XIX wieku, jedyna tego typu czynna konstrukcja w Europie. Most nietypowo zwodzony jest na bok, a nie do góry, jak większość tego typu mostów. Umożliwia rejsy Żeglugi Mazurskiej pomiędzy jeziorami Niegocin i Mamry.