Sanatoria i uzdrowiska w Polsce
Uzdrowiska polskie są w większości położone w najpiękniejszych rejonach
kraju, mają doskonałe warunki klimatyczne, bogate złoża naturalnych
tworzyw leczniczych. Polskie uzdrowiska należą do najlepszych w naszej
części Europy. Choć uzdrowisk w Polsce znajdziemy ponad 40 – perła wśród
nich jest tylko jedna. Tak właśnie określa się położone w sercu Beskidu
Sądeckiego miasteczko, które oferuje gościom wszystko to, co szykowny
górski kurort może mieć najlepszego Krynica Zdrój
Krynica-Zdrój
Krynica cieszy się ogromną popularnością, a w polskich górach pod względem liczby odwiedzających przegrywa tylko z Zakopanem.Krynica Zdrój to miasto wchodzące w skład powiatu nowosądeckiego i województwa małopolskiego, leżące w samym środku Karpat, we wschodniej części Jaworzyny Krynickiej Uzdrowisko położone jest nad potokiem Kryniczanka i charakteryzuje się klimatem o cechach podalpejskich, bogatą lesistością oraz powietrzem wolnym od zanieczyszczeń. Położenie Krynicy oraz górski mikroklimat sprzyjają wypoczynkowi. Jak dojechać
Do Krynicy Zdrój dojedziemy z takich miast i miejscowości jak: Warszawa, Grójec, Białobrzegi, Radom, Skarżysko-Kamienna, Kielce i wiele innych większych i mniejszych miejscowości.
Z Warszawy pojedziemy z przewoźnikiem Polonus, który w swojej ofercie posiada ulgi ustawowe oraz następujące ulgi handlowe: 80% dla dzieci w wieku 0-6 lat (do rozpoczęcia nauki), zniżka w wysokości 20% dla uczniów i studentów do 26. roku życia, seniorów oraz posiadaczy Karty Dużej Rodziny oraz 30% ulga dla weteranów.

Kudowa-Zdrój
Kudowa Zdrój jest uzdrowiskiem podgórskim. Miejscowość jest oparta o
Góry Stołowe i Góry Orlickie, a podstawowym bogactwem uzdrowiska są
naturalne źródła wód mineralnych. To miejscowość o bogatej historii,
należąca do najstarszych uzdrowisk w Polsce i w Europie. Bliskość Gór
Stołowych, ciekawe zabytki oraz rozbudowana baza gastronomiczna oraz
turystyczna sprawia, że miejsce to jest chętnie odwiedzane przez
turystów i kuracjuszy. Będąc w Kudowie warto wybrać się w okoliczne
Błędne Skały oraz na Strzeliniec.Jak dojechać
Do Kudowy-Zdroju można dojechać bezpośredniego korzystając z połączenia autobusowego z Warszawy, Rawa Mazowieckiej, Tomasza Mazowieckiego, Piotrkowa, Bełchatowa, Wielunia, Syców, Wrocław.
Prócz tego z Kudowy-Zdroju autobusem można dojechać do czeskich miast, jak na przykład Praga, Nachód i Hronow. Dodatkowo przez miasto przebiega droga krajowa numer 8, trasa europejska E67 oraz droga wojewódzka numer 387.
Prócz tego z Kudowy-Zdroju autobusem można dojechać do czeskich miast, jak na przykład Praga, Nachód i Hronow. Dodatkowo przez miasto przebiega droga krajowa numer 8, trasa europejska E67 oraz droga wojewódzka numer 387.
Na terenie miasta zlokalizowana jest stacja kolejowa oraz dworzec. Wewnątrz budynku dworca można zakupić bilety na połączenia kolejowe, a także sprawdzić rozkład jazy zarówno pociągów jak i autobusów. Ponadto przy ulicy 1 maja oraz Głównej mieszczą się przystanki do połączenia PKS, kursujące zarówno do miast Polskich jak i Czeskich.
Inowrocław
Inowrocław leży w województwie kujawsko-pomorskim, na równinie Inowrocławskiej. Miasto położone ok. 42 km od Bydgoszczy. Znajduje się w środkowym biegu rzeki Noteć, najdłuższego dopływu Wisły, co korzystnie wpływa na ukształtowanie terenu pod względem turystycznym i rolnym. Miasto znane jest z uzdrowisk, które gwarantują udany wypoczynek oraz rehabilitację, gdy tego potrzebujemy. Swoją przestrzenią zaprasza wizytówka Inowrocławia, czyli Park Solankowy. To jedno z trzech miejsc w Polsce, gdzie możemy cieszyć się tak dobroczynnym wpływem powietrza na nasze zdrowie.Park zachwyca również przestrzenią ogrodu, gdzie co roku nasadzane są piękne kompozycje z kwiatów. Inowrocław jest znany, jako jedno z lepszych ośrodków w naszym kraju w leczeniu chorób dróg oddechowych. Atrakcją jest również naturalne bogactwo tego terenu w związku z czym przez Inowrocław i okolice przebiega wiele szlaków turystycznych.
Każdy turysta ceni sobie intuicyjną możliwość zwiedzania. Kiedy poszukiwanie atrakcji samo w sobie nie jest na tyle męczące, że nie starcza już sił na podziwianie celu podróży. Inowrocław wychodzi naprzeciw tej potrzebie turystycznej i na terenie miasta spotkasz 5 figur z brązu. Każda jest znakiem, że znajdujesz się w pobliżu najważniejszych atrakcji w mieście. Bardzo ciekawa forma promocji miasta.
Jak dojechać
Do Inowrocławia można dojechać bezpośredniego korzystając z połączenia autobusowego z Warszawy, Płocka, Włocławka, Torunia, Ciechocinka.
Główny dworzec w Inowrocławiu jest wygodnie umiejscowiony na placu Jana
Kasprowicza 5, w centrum miasta. Można tu sprawdzić połączenia
autobusowe oraz kupić bilety.
Ciechocinek
Uzdrowisko Ciechocinek to miejsce kultowe i symbol wypoczynku sanatoryjnego. Od blisko 200 lat kojarzone ze zdrowotnymi solankami jak żadne inne w Polsce, uwiecznione w licznych utworach kultury popularnej. W rzeczywistości to około 30 sanatoriów w uzdrowisku Ciechocinek, miejscowości leżącej w województwie kujawsko-pomorskim.Ciechocinek jest miastem uzdrowiskowym, w którym powstały liczne sanatoria. Największą atrakcją tego miasta są trzy tężnie solankowe, ustawione w kształcie podkowy. Ta największa w Europie i zarazem unikatowa konstrukcja drewniana odparowuje wodę z solanki. Tężnie zaprojektował Jakub Graff, profesor Akademii Górniczej w Kielcach. Wokół tężni tworzy się mikroklimat, który jest bogaty w jod. Minerał ten tworzy naturalne, lecznicze inhalatorium. Sanatoria pomagają w leczeniu m.in. chorób układu krążenia, układu oddechowego, chorób ortopedyczno-urazowych oraz chorób reumatycznych. Warty uwagi jest również Park Zdrojowy, który powstał w 1875 roku według projektu Hipolita Cybulskiego. W parku można oglądać 140 gatunków roślin.
Występują tam również rzadkie okazy drzew i krzewów. Ozdobą parku jest pomnik przyrody, jakim jest niewątpliwie dąb szypułkowy "Konstanty". Drzewo ma ponad 22 metry wysokości i 547 cm w obwodzie. W parku znajdują się także słynne obiekty drewniane - Muszla Koncertowa, kawiarnia "Bristol" i Pijalnia Wód Mineralnych.
Niedaleko Ciechocinka znajdują się takie miasta jak: Aleksandrów Kujawski (ok. 7 km), Toruń (ok. 23 km), Włocławek (ok. 40 km), Inowrocław (ok. 45 km), Golub-Dobrzyń (ok. 55 km), Bydgoszcz (ok. 70 km), Grudziądz (ok. 81 km), Brodnica (ok. 84 km), Płock (ok. 95 km), Gniezno (ok. 105 km).
Jak dojechać
Do Inowrocławia można dojechać bezpośredniego korzystając z połączenia autobusowego z Warszawy, Płocka, Włocławka, Torunia, Inowrocławia.
Dworzec autobusowy jest położony przy ul. Kopernika 6. Bilety można nabyć w kasie biletowej.
Duszniki-Zdrój
Duszniki-Zdrój to położone w województwie dolnośląskim, uzdrowiskowe miasto, które słynie z licznych kurortów. Znajduje się w powiecie kłodzkim, jest malowniczo położone w otoczeniu lasów sosnowych i świerkowych oraz bukowych i brzozowych. W Dusznikach-Zdroju pokazuje swą siłę uzdrawiająca moc natury. Tutejszy klimat o cechach podalpejskich wraz ze szczelinowymi wodami mineralnymi, należącymi do szczaw wodorowęglanowo - wapniowych, to podstawowe tworzywa lecznicze uzdrowiska. Centralnym miejscem uzdrowiska jest Park Zdrojowy, który leży w dolinie Bystrzycy Dusznickiej.
Wśród atrakcji Dusznik wymienić należy Park Zdrojowy z dworkiem Chopina, teatr im. F. Chopina, kilka pomników sławnego kompozytora, pijalnię wód z halą spacerową z I połowy XIX wieku oraz zakład przyrodoleczniczy. Duszniki znane są ze sławnych festiwali chopinowskich.
Jak dojechać
Do Dusznik-Zdroju można dojechać bezpośredniego korzystając z połączenia autobusowego z Warszawy, Rawy Mazowieckiej, Tomasza Mazowieckiego, Piotrkowa Trybunalskiego, Bełchatowa, Wielunia, Sycowa i Wrocławia.

Uzdrowisko Gołdap
Sanatorium Gołdap położone jest w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie gołdapskim nad rzeką Gołdapią, w sąsiedztwie przejścia granicznego z Obwodem Kaliningradzkim i zaledwie 40-kilometrowy dystans dzielący miasteczko od granicy z Litwą to dodatkowe atuty Gołdapi. Miasto Gołdap to idealne miejsce dla kuracjuszy i turystów ceniących sobie czyste powietrze, szklaki rowerowe , wyciągi narciarskie, tężnie i wody lecznicze. Odwiedzający Gołdap mogą skorzystać z bogatej oferty sportowo-rekreacyjnej w Centrum "Piękna Góra" położona na południe od miasta, na stokach Wzgórz Szeskich. Jest tutaj wyciąg narciarski, skocznia i tor saneczkowy, którym można jeździć nawet latem, dlatego czasem Gołdap bywa nazywana „Zakopanem północy”. Największą atrakcją turystyczną jest wyjątkowo piękna okolica Gołdapi o dość bogatej infrastrukturze turystycznej. Uzdrowisko Gołdap słynie z najczystszego powietrza w Polsce, zasobów borowinowych, wód mineralnych i leczniczych, mazurskich tężni solankowych oraz groty solnej,jest miastem zdrowego i spokojnego życia. Odetchniesz w nim swobodnie, spędzając weekend, a nawet cały urlop – nie tylko latem!