Co zabrać w podróż

Myśląc o podróży należy pamiętać, że planując szczegółową listę rzeczy, trzeba wziąć pod uwagę miejsce do którego się udajemy, a także porę roku. Istotny jest również czas pobytu - będziemy potrzebować więcej rzeczy lub zupełnie innych jeżeli wyjeżdżamy na miesiąc, w porównaniu z wyjazdem, który ma trwać tylko tydzień.


Dużo zależy również od środka lokomocji: planując podróż samochodem możemy pozwolić sobie na więcej niż w przypadku samolotu czy autobusu.Pomimo tych zależności zobaczmy poniżej o czym nie powinniśmy zapomnieć przed naszym wyjazdem:

Ogólne porady

Oprócz głównej torby bądź walizki zabierzmy nieduży plecak lub mniejszą torbę na ramię, która będzie stanowiła nasz bagaż podręczny. W przypadku kobiet sprawdza się również większa torebka, w której będzie można nosić rzeczy pierwszej potrzeby (telefon komórkowy, kartę bankomatową, okulary, podstawowe środki higieniczne i leki).

Jeżeli wybieramy się do kraju lub w miejsce z rozwinięta siecią bankomatów nie zabierajmy ze sobą dużej ilości gotówki. Ponadto dobrą praktyką jest nie trzymanie całości pieniędzy w jednym miejscu np: portfelu. Planując swój budżet zawsze trzeba mieć pewien zapas gotówki na nieprzewidziane wypadki (nieplanowane atrakcje, droższy pobyt, leki, wizytę u lekarza itp)


8 rzeczy, które powinniśmy zabrać w podróż oraz jak do niej się przygotować?

1.Kosmetyki

Najlepiej sprawdzą się kosmetyki w wersji mini. W sklepach można znaleźć duży wybór kosmetyków o niewielkich pojemnościach 10, 20, czy 30 ml. Nie warto zabierać ze sobą dużych objętościowo wersji kosmetyków, po prostu szkoda miejsca w torbie oraz sił na dźwiganie dodatkowych ciężarów.

Rzeczy niezbędne: mydło, szampon, krem do opalania, dezodorant, szczoteczka i pasta do zębów, maszynka plus krem do golenia, grzebień, chusteczki higieniczne oraz do higieny intymnej.

2. Środki medyczne

Dobrze przygotowana apteczka na nagłe wypadki to niezbędny element każdej walizki. W pierwszej kolejności pamiętajmy o lekach, które stale przyjmujemy. W drugiej o środkach medycznych, które mogą się w nagłych wypadkach przydać.

Do takiej grupy zaliczamy leki przeciwbólowe / przeciwgorączkowe. Warto zabrać ze sobą ich dwa rodzaje, o różnym spektrum działania np: z substancją czynną Ibuprofen i Paracetamol. Pozwoli to lepiej dopasować lek do objawów, które nas spotkają (przeziębienie, bóle kostne, mięśniowe itp)

leki, tabletki podczas podróży

Z pewnością przydadzą się również krople nawilżające do oczu (w przypadku podrażnień czy zmęczenia), plastry opatrunkowe oraz kompresy (w przypadku skaleczeń lub otarć podczas pieszych wędrówek), środki do dezynfekcji (np:Octenisept), preparaty łagodzące poparzenia słoneczne (jeżeli jedziemy latem i zamierzamy korzystać ze słońca) np: Panthenol, preparaty przeciw owadom oraz łagodzące ukąszenia owadów (np: zawierające DEET, Fenistil).

Na koniec warto przypomnieć o lekach na chorobę lokomocyjną jeżeli ktoś z naszych współpodróżnych na nią cierpi, przydatne leki: ziołowy Aviplant, Lokomotiv lub homeopatyczny Vertigoheel.

3. Ubrania

W tym przypadku najwięcej zależy od tego gdzie i na jak długo się wybieramy. Jeżeli podróżujemy tam gdzie temperatury są (lub mogą być) wysokie oprócz większości letnich rzeczy powinniśmy zabrać ze sobą na wszelki wypadek coś cieplejszego (sweter, kurtkę). Pogoda lubi być zmienna dlatego dobrze być gotowym na każdą ewentualność.

Najlepszą praktyką jest brać rzeczy, które są wygodne, praktyczne i lekkie. A zatem np: takie, które nie wymagają prasowania. Targanie ze sobą połowy własnej garderoby jest zbędne i niepraktyczne.

ubrania, pakowanie na urlop

Triki ułatwiające pakowanie:
- zamiast składania ubrań lepiej je rolować. Zajmują mniej miejsca,
- wkładanie skarpetek do butów,
- na spód walizki zawsze wkładać cięższe rzeczy,
- najpierw pakujemy objętościowo największe rzeczy,
- jeżeli mamy możliwość pakujmy duże rzeczy (kurtki, swetry itd) próżniowo

4. Dokumenty

Jest to jedna z podstawowych rzeczy, o których trzeba pamiętać. O ile wybieramy się w podróż po kraju lub po krajach UE wystarczy zabrać ze sobą dowód osobisty, to wybierając się dalej (lub rejony poza obszarem UE) musimy pamiętać o paszporcie.

Jeżeli jedziemy z biurem podróży, należy pamiętać, że każda oferta wczasowa musi zawierać ubezpieczenie podróżne dla uczestników. Oczywiście wyjeżdżając indywidualnie można zakupić je również we własnym zakresie w jednym z Towarzystw Ubezpieczeniowych.

W takim przypadku najlepiej zabrać ze sobą umowę, aby mieć ją przy sobie w razie potrzeby (ewentualnie spiszmy nr ubezpieczenia oraz najważniejsze telefony kontaktowe). Przed wyjazdem na wszelki wypadek dobrze zrobić sobie ksero najważniejszych dokumentów (szczególnie jeżeli wybieramy się poza granicę polski oraz teren UE)

5. Gotówka lub karta płatnicza

Bez odpowiednich zasobów finansowych trudno myśleć o komforcie jakiejkolwiek podróży. W przypadku kiedy wybieramy się w miejsce gdzie jest łatwy i bezproblemowy dostęp do sieci bankomatów nie potrzeba brać dużej ilości gotówki (jeżeli wybieramy się poza granicę Polski sprawdźmy w swoim banku wysokość prowizji od wypłaty czy przelewów). Tym bardziej, że posiadanie całości gotówki w jednym miejscu może stanowić dużą stratę w przypadku kradzieży albo zagubienia. Najlepiej dokumenty, pieniądze, karty bankomatowe trzymać w osobnych miejscach.

6. Mapy, przewodniki turystyczne, poradniki

Jadąc w nieznane wcześniej miejsce warto przygotować się wcześniej i zabrać ze sobą mapy lub przewodniki turystyczne. Jeżeli lubimy zwiedzać oraz aktywnie spędzać czas, powinniśmy wcześniej zaplanować co chcemy zobaczyć, bądź co warto w danym miejscu lub okolicach odwiedzić. Przewodniki oraz mapy przydadzą się również kiedy będziemy potrzebować adresu najbliższego bankomatu, listę hoteli, sklepów czy restauracji.

W dobie smartfonów i mobilnego internetu można pokusić się o zaplanowanie wyprawy korzystając z informacji zawartych w sieci. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość bieżącego sprawdzania, wyszukiwania potrzebnych informacji w razie zaistniałej potrzeby

Z tym wiąże się następny podpunkt 7

7. Telefon, kamera, aparat fotograficzny etc.

Szeroko pojęta elektronika. Podstawę stanowi tutaj telefon, najlepiej z dostępem do internetu oraz funkcją nawigacji. Dzięki temu mamy zapewniony kontakt ze światem (podczas wyjazdów za granicę uwaga na możliwe koszty mobilnego internetu!) oraz nigdy nie pomylimy drogi. Telefon może stanowić także mobilny zestaw rozrywkowy (o czym w kolejnym punkcie).

telefon, smartfon, zachód słońca, odpoczynek na urlopie, podróż z Dworcem Online
telefon, smartfon, zdjęcie, rozrywka w podróży

Aparat fotograficzny to kolejne niezbędne urządzenie podczas wyjazdu. Mniej wymagającym podróżnikom może wystarczyć aparat w telefonie komórkowym. Współczesne smartfony mają standardowo wbudowane aparaty 8-16 megapikseli, a często nawet więcej. Bardziej wymagający zabiorą z pewnością aparat kompaktowy lub lepszej klasy lustrzankę.

8. Przenośny zestaw rozrywkowy

Podczas podróży, postojów, długich tras, złej pogody czy zwykłej nudy warto zaopatrzyć się w przedmioty, które pozwolą umilić nam czekanie czy ciągnącą się podróż. Niezastąpiona będzie tu ulubiona książka, czasopisma, karty, czasami gry planszowe.

Jeżeli lubimy elektroniczną rozrywkę możemy posłużyć się smartfonem oraz rożnymi grami (np: z niezastąpioną serią Angry Birds). Dla lubiących muzykę wystarczą słuchawki i dobrze przygotowania wcześniej playlista

telefon komórkowy, smartfon, gry i zabawy na telefonie

9. I najważniejsze - dobry humor i nastrój

Dobre nastawienie to podstawa! Po trudach planowania, pakowania i przed wyjazdem, najważniejszy jest optymizm i dobry nastrój. Urlopy czy dłuższe wyjazdy organizujemy najczęściej raz, dwa razy w roku. W ramach przygotowań, planowania, ustalania, organizowania i pakowania łatwo zapomnieć, że wyjeżdżamy dla siebie, odpocząć, odstresować. Róbmy więc wszystko aby wyjazd był odpoczynkiem, a nie dodatkowym problemem i stresem