Podróż z dzieckiem autobusem

Autobus jest coraz częściej wybieranym środkiem transportu do podróży z dziećmi. Nie należy się jednak obawiać takiej podróży, nowoczesne autokary oferują obecnie wiele udogodnień. Do każdej podróży należy się odpowiednio przygotować. W tym celu prześledźmy na co zwrócić uwagę przygotowując się do podroży autobusem z dzieckiem

Oto kilka praktycznych wskazówek, o czym należy pamiętać przed udaniem się w rodzinną podróż autobusem.

podróż autobusem z dziećmi

Jak podróżować z dziećmi autobusem?

Bardzo ważny bagaż

Warto mieć przy sobie podręczną torbę z najpotrzebniejszymi rzeczami. Znaleźć się w niej musi jedzenie i picie. Z pewnością przydadzą się również nawilżane chusteczki, ręczniki papierowe oraz pieluchy – jeśli podróżujemy z niemowlęciem. Aby dziecko nie nudziło się w trakcie drogi zabierzmy ulubione książki, bezpieczne zabawki, zeszyt do rysowania, lub tablet z ulubionymi piosenkami, filmami i grami (koniecznie w zestawie ze słuchawkami). Niezbędna będzie również poduszka dla dziecka gdy poczuje się zmęczone. Jeśli dziecko cierpi na chorobę lokomocyjną musimy również mieć przy sobie odpowiednie leki, torebki foliowe oraz ubranko na przebranie.

Podróż

Najlepiej jeśli posadzimy dziecko przy oknie, może wtedy zainteresować się mijanymi widokami. Wybierajmy miejsca z dala od osi kół, to pomoże uniknąć największych wstrząsów.

Przystanki

Warto pamiętać, że podczas podróży autobusem przystanki są z góry zaplanowane. Postoje wykorzystajmy na skorzystanie przez dzieci z toalety jeśli nie ma jej w autokarze. Dłuższe przerwy w trasie pozwolą także na nakarmienie lub przewinięcie niemowlęcia.

Bezpieczeństwo

Podczas podróży z dziećmi należy wybrać przewoźnika, który udostępnia jak najwięcej udogodnień podczas jazdy. Warto w tym celu zapoznać się ze standardami podroży przewoźnika dostępnymi na Dworcu Online (czym są standardy podróży? zobacz FAQ pkt 9 >>>) Niezbędne są pasy, przyda się klimatyzacja oraz WC.

podróż autobusem z dziećmi

W podróży z niemowlęciem niezbędny będzie odpowiedni fotelik samochodowy, który odpowiednio zabezpieczy dziecko podczas gwałtowniejszych hamowań. Niektórzy przewoźnicy jak np. Polonus udostępniają możliwość zamówienia fotelika samochodowego lub podstawki samochodowej.

Jeśli potrzebujemy zabrać ze sobą wózek koniecznie złóżmy go przed wyjazdem. Kierowca schowa go do luku bagażowego. Aby dowiedzieć się na temat przewozu bagażu lub większych rzeczy np: wózków dziecięcych warto zapoznać się z regulaminami konkretnych przewoźników >>>

Ulgi handlowe i ustawowe w podróży z dzieckiem:

W Polsce w zależności od rodzaju połączenia (kurs zwykły, pospieszny, przyspieszony czy ekspresowy zależy dostępność ulgi ustawowej na dziecko

Wszystkie ulgi ustawowe określone są w Ustawie z dnia 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego Dz.U. 1992 Nr 54 poz. 254

Oddzielny artykuł dotyczący ulg ustawowych dla dzieci w komunikacji autobusowej dostępny w linku poniżej


Oprócz ulg ustawowych przewoźnicy oferują również ulgi handlowe dla dziecka. Ich wysokość oraz zasady można łatwo sprawdzić na Dworcu Online wyszukując pożądane połączenie i przy każdym rekordzie kliknąć link "Więcej informacji o kursie". Pojawi się okienko gdzie na samym dole będziemy mogli sprawdzić rodzaje ulg oraz ich wysokość na konkretnym kursie.

Jak sprawdzić ulgę

Podróżując ze starszymi dziećmi warto zwrócić uwagę szczegóły ulg handlowych np: PKS POLONUS udostępnia zniżkę 50% dla dzieci do 13 roku życia.

Zachęcamy do rezerwacji oraz kupna biletów na portalu Dworzeconline.pl.