Przewóz zwierząt w komunikacji zbiorowej cz.2
Druga już część naszego poradnika dotyczącego przewozu zwierząt w pozostałych rodzajach komunikacji (lotnicza, szynowa, miejska). Poprzednia część naszego poradnika dotycząca komunikacji autobusowej dalekobieżnej do przeczytania tutaj: Zobacz część pierwszą >>>
Tym razem w naszym poradniku skupimy się na innych rodzajach komunikacji. Na początku opiszemy przewóz zwierząt w komunikacji miejskiej w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Gdańsku, Lublinie, Katowicach, Bydgoszczy, Olsztynie, Kielcach oraz Wrocławiu.
Następnie przewóz zwierząt w komunikacji lotniczej, a na końcu w komunikacji szynowej.
Przewóz zwierząt w komunikacji miejskiej
Właściciele zwierząt doskonale wiedzą, że często zmuszeni są podróżować ze swoimi pupilami komunikacją miejską. W większości miast sytuacja wygląda podobnie i uregulowana jest odpowiednimi przepisami.
Poniżej przedstawiamy zasady przewozu zwierząt w największych miastach w Polsce u zarządców komunikacją miejską:
ZTM Warszawa, MPK Kraków, MPK Poznań, ZTM Gdańsk, MPK Lublin, KZK GOP Katowice, MZK Bydgoszcz, MPK Olsztyn, ZTM Kielce, MPK Wrocław
Pasażer może bezpłatnie przewozić zwierzęta w pojazdach jeżeli:
- nie utrudniają one przejścia i nie narażają na szkodę innych podróżujących pasażerów,
- nie zasłaniają widoczności obsłudze pojazdu,
- nie zagrażają bezpieczeństwu ruchu.
Główne zasady, których powinien przestrzegać właściciel podróżujący ze swoim zwierzakiem:
- Opiekun nie może umieszczać swego pupila na miejscu przeznaczonym do siedzenia.
- Zwierzę nie może być uciążliwe dla innych pasażerów.
- Małe zwierzęta domowe powinny być umieszczone w przystosowanym do transportu pojemniku bądź koszu.
- Przewożone psy nie mogą być agresywne, powinny mieć założony kaganiec i być trzymane na smyczy
- Właściciel zobowiązany jest do posiadania przy sobie ważnych dokumentów zaświadczających o szczepieniach weterynaryjnych zwłaszcza przeciwko wściekliźnie.
- Psy asystujące osobom niepełnosprawnym muszą mieć założona uprząż.
Warto pamiętać, że to opiekun zwierzęcia ponosi odpowiedzialność za ewentualne szkody oraz zanieczyszczenia spowodowane przez zwierzę w pojeździe. Dlatego też psy muszą być trzymane na smyczy. Opiekun nie może wprowadzać do pojazdu zwierząt mogących stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa i porządku, w szczególności dużych psów bez kagańca.
W Gdańsku dopuszcza się przewóz maksymalnie jednego psa na pasażera. W Toruniu przewóz zwierząt innych niż małe( które mogą być trzymane na rękach właściciela) podlega opłacie w wysokości odpowiadającej cenie biletu normalnego, za przewóz jednej osoby na danej linii. Podobnie sytuacja przedstawia się we Wrocławiu.
Przewóz zwierząt liniami lotniczymi
Tylko niektóre linie lotnicze zezwalają na przewóz zwierząt w samolocie. Przyjrzyjmy się, które przedsiębiorstwa transportu lotniczego umożliwiają podróż z czworonożnym przyjacielem i na jakich warunkach.
LOT – Polskie linie lotnicze
Polskie Linie Lotnicze umożliwiają transport zwierząt. W zależności od wielkości i wagi zwierzęcia, podróżuje ono na pokładzie wraz z opiekunem bądź w luku bagażowym. Te same kryteria decydują o wysokości opłaty, którą poniesie właściciel (szczegóły dotyczące opłat odnajdziemy na stronie Polskich Linii Lotniczych). Bez opłat podróżuje wyłącznie pies przewodnik dla osoby niewidomej, niesłyszącej oraz inny pies asystujący osobie z dysfunkcją fizyczną lub emocjonalną. Tych psów nie dotyczą ograniczenia wagowe, jak również nie wymaga się dla nich klatki. Pies powinien być przypięty do smyczy, nie musi mieć założonego kagańca jednak właściciel musi mieć go przy sobie.
PLL LOT może odmówić przewozu w przypadku osiągnięcia limitu zwierząt na danym rejsie, dlatego tak ważne jest, by zamiar przewozu zwierzęcia zgłosić z wyprzedzeniem minimum 48 godzin przed wylotem. Należy skontaktować się z Call Center celem potwierdzenia możliwości przewozu zwierzęcia podczas interesującego nas lotu.
Aby dostać pozwolenie na transport swojego pupila niezbędne jest posiadanie książeczki szczepień przeciwko wściekliźnie lub nosówce, a także aktualne zaświadczenie weterynaryjne informujące o stanie zdrowia (uwzględniające przepisy kraju wylotu docelowego oraz portów tranzytowych). Warto wiedzieć ,że w przypadku lotów wewnątrz Unii Europejskiej wymagany jest wydany przez weterynarza paszport, w którym znajdować się będzie m.in. rasa, maść, płeć zwierzęcia wraz z numerem Microchipu lub tatuażu.
Zwierzę przez całą długość lotu musi przebywać w określonym pojemniku, który będzie dostosowany do jego wielkości i wagi. Dla zwierząt podróżujących na pokładzie waga przewożonego zwierzaka wraz z transporterem nie może przekroczyć 8 kilogramów.
LOT akceptuje następujące wymiary pojemników:
• Samolot B787: 55/40/20 cm*
• Samolot B737: 55/40/20 cm*
• Samolot DH4: 45/30/20 cm*
• Samolot E70, E75, E95: 45/30/20 cm*
*długość/szerokość/wysokość
Większe zwierzęta muszą być transportowane w luku bagażowym jako ładunek cargo. Umożliwia to LOT CARGO. Pojemnik, w którym będzie przewożony nasz pupil musi spełniać wymogi określone przepisami Międzynarodowego Stowarzyszenia Transportu. Pojemnik do przewozu zwierzęcia powinien być oznaczony właściwą nalepką oraz opisany odpowiednimi instrukcjami. Istotne jest, by transporter wykonany był z włókna szklanego, metalu, sztywnego tworzywa sztucznego, siatki metalowej, litego drewna lub sklejki. Klatki wykonane w całości z siatek zgrzewanych lub drucianych nie nadają się do transportu lotniczego.
Transporter ponadto musi być wystarczająco duży, aby zwierzę miało pełną swobodę ruchu – mogło wstać, obrócić się i położyć. Pojemnik musi być czysty, szczelny, dobrze zamknięty, a jego podłoże powinno być wyłożone chłonnym materiałem. Zwierzak powinien mieć przy sobie pojemnik z wodą oraz jedzeniem. Wymiary klatek podczas przewozu w luku bagażowym dostępne są w biurach rezerwacji i sprzedaży PLL LOT.
GERMANWINGS
Linie lotnicze należące do grupy Lufthansy uwzględniają transport w kabinie wyłącznie psów i kotów - pod warunkiem, że łącznie z pojemnikiem nie przekraczają one wagi 8 kg oraz są umieszczone w nieprzemakalnej, nieprzegryzalnej, zamkniętej torbie z dopływem powietrza. Torba nie może przekraczać wymiarów: 25,5 x 40 x 40cm.
Germanwings nie przewozi psów agresywnych ras, kategorii 1, takich jak Pit Bull, Staffordshire Bullterrier itp. W przypadku lotów do Wielkiej Brytanii i Irlandii z powodu lokalnych przepisów wjazdowych nie oferuje także przewozu zwierząt domowych.
LUFTHANSA
W zależności od wielkości i wagi, zwierzęta przewożone są w kabinie pasażerskiej lub w luku bagażowym. Transport zwierzaka jest płatny, a wysokość pobieranych opłat zależy od wielkości klatki lub kontenera (nadbagaż). O zamiarze transportu zwierzęcia należy poinformować najlepiej podczas rezerwacji kursu bądź ostatecznie minimum 24 godziny przed odlotem.
Mały pies oraz kot może podróżować w kabinie pasażerskiej, w transporterze będącym własnością pasażera. Pojemnik musi być wodoszczelny oraz odporny na ewentualne przegryzienie. Maksymalne wymiary klatki to: 55 x 40 x 23 cm. Dopuszczalny ciężar zwierzęcia wraz z klatką wynosi 8 kilogramów. Psy przewodniki niezależnie od rozmiarów podróżują z właścicielem w kabinie pasażerskiej bezpłatnie.
Zwierzęta, których nie można przewieźć na pokładzie samolotu, transportowane są w odpowiednich pojemnikach, w klimatyzowanych lukach bagażowych samolotu. Zwierzę podróżuje w pojemniku dostosowanym do przewozu zwierzęcia. Szczególne wymagania (np. specjalna klatka lub kontener) mają zastosowanie w odniesieniu do transportu psów zaliczanych do ras niebezpiecznych.
AIR FRANCE
Air France zezwala na przewóz zwierząt podróżujących z pasażerami z zastrzeżeniem uprzedniej wyraźnej zgody przewoźnika. Liczba zwierząt na danego pasażera jest ograniczona, zależy również od danego lotu. Zwierzę powinno posiadać ważne dokumenty wymagane przez władze kraju wylotu, przylotu oraz tranzytu. Są to paszporty, świadectwa zdrowia i szczepień oraz zezwolenia na wwóz bądź tranzyt. Pasażer musi wnieść dopłatę, ponieważ zwierzę i jego klatka nie są wliczone do dopuszczalnej ilości bagażu.
Psy przewodniki podróżują wraz ze swoim opiekunem bez dodatkowej opłaty. Zwierzęta, które podróżują w kabinie pasażerskiej muszą być przewożone w odpowiednich pojemnikach umożliwiających swobodne poruszanie, oraz dopływ powietrza. Właściciel czworonoga nie może przez cały okres lotu wyjmować (nawet częściowo) zwierzęcia z transportera. Zwierzęta przewożone w luku bagażowym powinny zostać umieszczone w sztywnej klatce z plastiki bądź włókna szklanego zatwierdzonej przez Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA).
NORWEGIAN
Linie lotnicze zastrzegają, że przewóz żywych zwierząt nie jest możliwy na trasach do/z Wielkiej Brytanii, Irlandia, Rosji, Bułgarii, Serbii, Bośni, Turcji, Kosowa, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Maroka i Egiptu. Norwegian zezwala na przewóz wyłącznie psów i kotów tylko na rejsach krajowych wewnątrz Szwecji i Norwegii.
Właściciel nie może wnieść na pokład samolotu więcej niż dwóch zwierząt. Muszą być one ulokowane w specjalnych klatkach / koszach zgodnych z wymogami określonymi przez IATA. Maksymalna waga transportera wraz ze zwierzęciem to 8 kg, maksymalny rozmiar to 43x31x20cm. Podczas transportu zwierząt w luku bagażowym przewoźnik dopuszcza podobnie jak w kabinie pasażerskiej przewóz maksymalnie dwóch zwierząt podczas jednego lotu. Zwierzę musi podróżować w dostosowanej do tego klatce, koszu bądź torbie. Norwegian może ograniczyć czasowo lub wprowadzić zakaz przewozu zwierząt z północy i na północ Norwegii ze względu na niskie temperatury.
AIRBERLIN
Linie lotnicze zezwalają na przewóz zwierząt z wyjątkiem gadów. W przypadku przewozu gryzoni obowiązują specjalne przepisy. Psy i koty, których waga nie przekracza 8 kg, mogą odbyć podróż w kabinie pasażerskiej i podróżować wraz z właścicielem. Pozostałe zwierzęta umieszczane są w luku bagażowym, w dostosowanym pojemniku do podróży lotniczej.
WIZZ AIR , EASYJET, RYANAIR
Powyższe linie lotnicze nie przewożą żywych zwierząt. Wyjątkiem są psy przewodniki, które podróżują z ociemniałymi pasażerami dysponującymi dokumentami określonymi w przepisach krajów na trasie przewozu i stosującymi się do tych regulacji.
Przewóz zwierząt w komunikacji szynowej
W dalszej części naszego poradnika zajmiemy się podróżowaniem z naszymi zwierzakami w przewozach kolejowych. Zerknijmy na jakich zasadach poszczególni przewoźnicy umożliwiają przewóz naszych podopiecznych.
PKP (PKP Intercity, PKP Pendolino)
Przewoźnik zezwala na przewóz zwierząt domowych, jeżeli pasażer chce przewieźć pociągiem psa, kota, świnkę morską, czy inne zwierzę domowe – w pociągu PKP Intercity oraz Pendolino jest to możliwe. Właściciel musi zadbać w podróży o swojego pupila. Zwierzę musi być przewożone w odpowiednim transporterze, a podczas wakacji gdy temperatury są wysokie, może być to przewiewny koszyk bądź klatka.
Należy pamiętać, żeby zadbać o poczucie bezpieczeństwa pupila i nie narażać go na niepotrzebny stres. Właściciel zwierzaka może trzymać transporter na kolanach. Podróżny może bezpłatnie przewieźć małe zwierzę domowe (w tym psy), jeżeli jego obecność nie będzie uciążliwa dla innych pasażerów np. z powodu nieprzyjemnego zapachu bądź głośnych odgłosów zwierzęcia.
Jeżeli czworonożny przyjaciel nie mieści się w specjalnym pojemniku, należy uiścić dodatkową opłatę, która wynosi 15,20 złotych. Jeżeli podróżny nie dokona zakupu w kasie, może zrobić to bezpośrednio w pociągu u konduktora. Należy jednak pamiętać o dodatkowej opłacie za zakup biletu w pociągu, która wynosi 10 zł. Warto zwrócić uwagę na fakt, że w przypadku gdy współpodróżni nie zgodzą się na przejazd w towarzystwie zwierzęcia, właściciel będzie musiał zająć miejsce wskazane przez konduktora.
Należy pamiętać, że istnieją miejsca w pociągach gdzie zwierzęta nie mają wstępu. Są to:
• wagony gastronomiczne ( wyjątek stanowi pies przewodnik, pies asystent osoby niepełnosprawnej oraz psy szkolone do takiej funkcji)
• miejsca przeznaczone do siedzenia
• łóżko w wagonie WL
• miejsce do leżenia w wagonie Bc
Koleje Mazowieckie
Przewoźnik zaznacza, że zwierzęta są mile widziane na pokładach jego pociągów. Podkreśla jednak, że przewożąc je, należy pamiętać, aby były umieszczone w odpowiednich pojemnikach: koszach, skrzynkach, klatkach itp.
Dzięki temu, nie tylko będą bezpieczne ale i nieuciążliwe dla innych pasażerów. Podróżny, który posiada ważny bilet na przejazd pociągiem może nieodpłatnie zabrać ze sobą małe zwierzę domowe w dostosowanym dla niego transporterze. Należy pamiętać, że pasażer może przewozić nie więcej niż jednego psa.
Koleje Dolnośląskie
Czworonożni towarzysze człowieka mogą być przewożeni pociągami Kolei Dolnośląskich, jednak powinny być odpowiednio zabezpieczone. Psy muszą być trzymane na smyczy i mieć założony kaganiec. Właściciel musi także obowiązkowo pamiętać o aktualnych świadectwach szczepień. Zwierzęta nie mogą podróżować na miejscach przeznaczonych do siedzenia, by nie dopuścić do uszkodzenia lub zabrudzenia foteli.
Koleje Śląskie
Zwierzęta domowe, w tym psy, które są zabezpieczone w odpowiednich pojemnikach transportowych przewożone są w ramach bagażu podręcznego i nie pobiera się w związku z tym żadnych dodatkowych opłat. W przypadku gdy pies nie jest umieszczony w odpowiednim pojemniku, właściciela zwierzęcia obowiązuje opłata w wysokości 2 złotych brutto.
Należy pamiętać, że przewoźnik dopuszcza tylko jednego psa na jednego dorosłego pasażera. Właściciel może przewozić pupila jeśli nie jest on uciążliwy dla współpodróżnych. Transporter może być umieszczony w miejscu przeznaczonym na bagaż bądź trzymany na kolanach właściciela. Podróżny odpowiada za pozostawienie czystości w miejscu gdzie przewożone jest zwierzę. Jeśli obecności czworonożnego towarzysza sprzeciwiają się współpodróżni, właściciel musi zająć miejsce wyznaczone przez obsługę pociągu.
Zgoda pasażerów nie jest wymagana jedynie przy psach przewodnikach oraz psach asystujących osobom niepełnosprawnym.
Koleje Wielkopolskie
W pociągach Kolei Wielkopolskich podróżny ma prawo przewozić zwierzęta domowe. Przewoźnik zastrzega jednak, że podróż z nimi nie może być uciążliwa dla innych pasażerów. Zwierzę nie może hałasować czy wydzielać nieprzyjemnego zapachu. Pupil musi być umieszczony w przystosowanym do transportu pojemniku.
Właściciel powinien nadzorować stan zwierzęcia, a także dbać, by nie wyrządziło szkody innym osobom bądź mieniu. Należy pamiętać, że właściciel może rozporządzać jedynie przestrzenią nad i pod miejscem, które zajmuje. Zwierzę nie może zajmować miejsca przeznaczonego do podróży dla innego pasażera.
Przewozy Regionalne
Podróżni mają prawo przewozić zwierzęta domowe. Jeśli współpodróżni zgłoszą sprzeciw wobec towarzystwu zwierzęcia w przedziale konduktor w miarę wolnych miejsc może wskazać cały przedział dla podróżujących z psami bądź wyznaczone do tego miejsce. Opłata za przewóz psa wynosi 4 złote brutto. Nie dotyczy ona psów przewodników osób niewidomych.
Przewożone zwierzęta (oprócz psów) powinny znajdować się w odpowiednim transporterze zabezpieczającym zwierzę oraz wyrządzeniu przez nie jakiejkolwiek szkody. Pies bez względu na wielkość musi posiadać dowód szczepienia, mieć założoną smycz i kaganiec. Przewożone zwierzęta nie mogą zakłócać spokoju w wagonie, a szczególnie ciszy nocnej.
Uwaga informacje zawarte w niniejszym poradniku aktualne są na dzień powstania tj 28 października 2015