Baniocha (woj. mazowieckie, powiat piaseczyński)
Skąd | Dokąd |
---|---|
Lipsko (woj. mazowieckie, powiat lipski) |
Lipsko (woj. mazowieckie, powiat lipski) |
Lokalizacja
Miejscowość Baniocha znajduje się na północ od Góry Kalwarii w województwie mazowieckim. Okręg administracyjny Baniochy to powiat piaseczyński, gmina Góra Kalwaria, która znajduje się w środkowej części województwa mazowieckiego. Niedaleko Baniosze znajdują się takie miejscowości jak Góra Kalwaria (8km), Otwock (25km), Warszawa (30km).
Jak dojechać?
W miejscowości dostępne są połączenia PKS. Aktualny rozkład jazdy dostępny jest online oraz na przystanku Marki Grójeckie.
Zabytki
We wsi znajduje się cegielnia Feniks z XIX wieku, rozbudowana po II wojnie światowej. W jej najlepszych czasach istnienia Baniocha była jednym z dużych dostawców cegieł dla Warszawy. Oprócz Feniksa cegły wytwarzały cegły także cegielnie noszące nazwy: Rozalin i Marki Grójeckie. Surowiec znajdował się na miejscu, co niewątpliwie miało przełożenie na rozbudowę wsi. W wyniku działalności cegielni powstały m.in. liczne zabytkowe glinianki. Przy ulicy Willowej 7 stoi do dziś willa „Bajka” wpisana do rejestru zabytków.
Atrakcje
Baniocha to liczne ścieżki pośród lasów. Można tu spotkać wielu spacerowiczów, biegaczy oraz miłośników dwóch kółek i nordic walking. Idealne miejsce do osób ceniących odpoczynek na łonie natury. Przy ulicy Szkolnej znajduje się stadion o wymiarach 60 na 100m z trybunami na 150 miejsc.
Na terenie stadionu znajduje się kort do tenisa ziemnego ze sztuczną trawą, pełnowymiarowe boisko piłkarskie, 100 metrowa bieżnia lekkoatletyczna ze skocznią w dal oraz rzutnia do pchnięcia kulą.
Ciekawostki
Wiele scen popularnego serialu „M jak miłość” było kręconych w Baniosze. Lata wstecz miejscowość była celem podróży tzw. łebków kierowcy działacza sportowego Antoniego Kłuska w serialu „Zmiennicy”. Wieś jest znana także z największego w Polsce składowiska odpadów, które funkcjonowało w okresie 1978-2011 r.
Trafiała tam ponad jedna trzecia warszawskich odpadów komunalnych, czyli ok. 250 tysięcy ton rocznie, zwane Łubna I. Aktualnie wysypisko podlega rekultywacji, zostało obsiane trawą i została wdrożona instalacja jego odgazowania. W planach jest stworzenie drugiego wysypiska Łubna II.
Przewoźnicy
Bezpośrednie połączenia autobusowe z miejscowościami takimi jak Warszawa, Piaseczna Góra, Kalwaria i Kozienice. Przewoźnicy kursujący na tej trasie i współpracujący z platformą dworzeconline.pl to PKS Polonus, PKS Grójec, PKS w Ostrowcu Św., PKS Kozienice.
Bilety autobusowe do nabycia na Dworcu Online lub u kierowcy.
Dworce i przystanki
Kiedyś znajdowała się tu stacja nieistniejącej już Grójeckiej Kolei Dojazdowej. Aktualnie we wsi jest przystanek PKS – Marki Grójeckie. Bilety do kupienia u kierowcy i online.