Bydgoszcz (woj. kujawsko-pomorskie, powiat bydgoszcz)
Lokalizacja
Bydgoszcz jest największym miastem województwa kujawsko –pomorskiego. Leży nad rzeką Brdą i Kanałem Bydgoskim. Niedaleko Bydgoszczy znajdują się takie miasta jak: Inowrocław (ok. 42 km.), Toruń (ok. 45 km.), Chełmno (ok. 51 km.), Grudziądz (ok. 72km.), Gniezno (ok. 88 km.), Piła (ok. 89 km.), Golub Dobrzyń (ok. 97 km.), Wałcz (ok. 114 km.).
Jak dojechać?
Do Bydgoszczy udamy się autobusem z: Gdańska, Ustki, Kołobrzegu, Koszalina, Międzyzdrojów, Słupska, Warszawy, Zamościa oraz z ukraińskiego Charkowa i Chmielnickiego. Współpracujący z platformą Dworzeconline.pl przewoźnicy kursujący na tej trasie to: PKS Polonus, PKS Koszalin ,PKS Słupsk, PKS Zamość, PKS Bydgoszcz, PKS Płock, PKS Mława, Arriva Bus, Pankiw Wasil Iwanowić, Ukrainian Travel Anna Kiedrowska, Charkawy Wasyl Iwanowicz Lux-reisen.
Zabytki
W Bydgoszczy znajdują się zabytki interesujące zarówno pod względem historycznym jak i artystycznym. Do najciekawszych należą: Stare Miasto, Ratusz, obronne mury miejskie, Katedra św. Marcina i św. Mikołaja, Kościół Wniebowzięcia NMP, dawniej klarysek, Kościół Najświętszej Marii Panny Królowej Pokoju, Fontanna Potop, Spichrze, Stary Kanał Bydgoski, Wyspa Młyńska, a także ulica Gdańska i Plac Wolności.
Atrakcje
Ze względu na walory krajobrazowe przewodniki turystyczne polecają tzw. Wenecję Bydgoską - zespół architektoniczny tylnych części kamienic i ich oficyn z XIX w. W mieście znajdują się również warte odwiedzenia Muzea – w tym najstarsze Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego, a także Muzeum Wodociągów, Muzeum Wojsk Lądowych czy też Muzeum Mydła i historii Brudu. Turyści z chęcią spacerują po bulwarach Wyspy Młyńskiej, której centralny punkt w sezonie stanowi miejsce pikników i różnego rodzajów imprez plenerowych.
Ciekawostki
W Bydgoszczy urodził się i zaczynał swoją karierę Zbigniew Boniek, jeden z najwybitniejszych polskich piłkarzy w historii. Obecny prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej jest wychowankiem klubu Zawisza Bydgoszcz (obecnie w Ekstraklasie), w którym grał w latach 1968-1975.
Jak głosi legenda w latach 70. XX wieku pewien dowcipny pracownik browaru Kujawiak w trakcie renowacji instalacji podłączył rurę z piwem wprost do rury wodociągowej.
Mieszkańcom pobliskich ulic piwo płynęło z kranów. I to przez pół dnia. Zamiast zgłosić awarię, napełniali trunkiem wszystkie dostępne naczynia.
Dworce i przystanki
Dworzec autobusowy:
Dworzec położony jest przy ulicy Jagiellońskiej 58. Kasy biletowe znajdują się w holu dworca i czynne są od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 18.00.