Gdynia (woj. pomorskie, powiat gdynia)

Skąd Dokąd

Charków (woj. Charków, powiat Charków)

Czernihów (woj. Ukraina, powiat -)

Jarosławiec (woj. zachodniopomorskie, powiat sławieński)

Kamieniec Podolski (woj. Ukraina, powiat -)

Kołobrzeg (woj. zachodniopomorskie, powiat kołobrzeski)

Lublin (woj. lubelskie, powiat lublin)

Łódź (woj. łódzkie, powiat łódź)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Władysławowo (woj. pomorskie, powiat pucki)

Charków (woj. Charków, powiat Charków)

Chersoń (woj. Ukraina, powiat -)

Czernihów (woj. Ukraina, powiat -)

Jarosławiec (woj. zachodniopomorskie, powiat sławieński)

Kamieniec Podolski (woj. Ukraina, powiat -)

Kołobrzeg (woj. zachodniopomorskie, powiat kołobrzeski)

Lublin (woj. lubelskie, powiat lublin)

Łódź (woj. łódzkie, powiat łódź)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Lokalizacja

Gdynia, jeszcze na początku XX wieku będąca wioską rybacką, położona jest na Pobrzeżu Gdańskim i Pojezierzu Wschodniopomorskim. Najbliższe miasta to Gdańsk i Sopot. Ponadto łatwo dostać się między innymi do Elbląga (69 km), Słupska (97 km), Lęborka (50 km), Kościerzyny (56 km), Malborka (63 km) czy Władysławowa (31 km).

Jak dojechać?

Do Elbląga dojedziemy autobusem z Gdańska, Sopotu, Gdyni, Karwi, Lublina, Tarnobrzegu, Warszawy oraz z ukraińskiego Umanu i Tarnopola. Współpracujący z platformą Dworzeconline.pl przewoźnicy kursujący na tej trasie to: Ewe-Trans, PKS Grójec, PKS Tarnobrzeg, PKS Elbląg, PKS Polonus.

Zabytki

Z uwagi na to, że Gdynia stała się prężnym miastem portowym dopiero w dwudziestoleciu międzywojennym, to niemal wszystkie zabytki datowane są na XX wiek. Najbardziej warte uwagi to: Budynek Banku Polskiego, Budynek Biura Budowy Portu, Elewator Zbożowy, Domek Abrahama, Dom Marynarza Szwedzkiego (dziś Dom Szwedzki), Budynek Sądu Rejonowego, Dworzec Morski i Zespół Hal Targowych. Śladami dawnej przeszłości są zaś kościół parafialny pod wezwaniem św. Michała Archanioła (XIII w.), osada rzemieślnicza Mały Kack czy zespół dworsko-parkowy w Orłowie (XVIII w.).

Atrakcje

Nadmorskie miasto kusi dziś nie tyle piaszczystą plażą, ale wieloma wydarzeniami kulturalnymi. Do najciekawszych należą: Gdynia Film Festival, Open’er Festival, Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych R@port i Gdynia Blues Festival. Ponadto turyści chętnie odwiedzają Gdyńskie Muzeum Motoryzacji, Muzeum Emigracji, Akwarium Gdyńskie oraz dwie jednostki cumujące przy gdyńskim wybrzeżu: ORP Błyskawicę i Dar Pomorza.

Ciekawostki

Spotkania z obcą cywilizacją to nie tylko wyobraźnia autorów science fiction, to także rzeczywistość z roku 1959 – jeśli wierzyć lokalnym gazetom. W 1959 roku w „Dzienniku Bałtyckim”. „Kurierze Polskim” i „Wieczorze Wybrzeża” ukazały się artykuły informujące o bliskich kontaktach z obcą cywilizacją.

Na plaży znaleziono mężczyznę niemówiącego w żadnym ze znanych języków, ubranego w dziwny uniform wykonany z bardzo twardego metalu. Tajemnicza istota została poddana badaniom w jednym z gdyńskich szpitali, gdzie okazało się, że jej układ krwionośny był całkiem inny niż układ krwionośny człowieka. Ów mężczyzna miał nosić bransoletę, po której ściągnięciu zmarł. Do dalszych badań ciało przewieziono do ZSRR. Wyniki do dziś owiane są tajemnicą.

Przewoźnicy

- PKS POLONUS,
- PKS Radom,
- PKS Mława,
- PKS Elbląg,
- PKS Grójec

Dworce i przystanki

Kupując bilety autobusowe do Gdyni, warto wysiąść na przystanku Dworzec Autobusowy Gdynia Główna położonym nieopodal stacji PKP. Punkt sprzedaży biletów i informacja w holu dworca kolejowego czynne są w godzinach: 7.00-17.00 – dni robocze poza sezonem wakacyjnym, 7.00-18.00 – w dni robocze podczas sezonu wakacyjnego, 9.00-17.00 – soboty (tylko podczas wakacji). W niedziele i święta nieczynne.

Zakup biletów online