Gołdap (woj. warmińsko-mazurskie, powiat gołdapski)
Skąd | Dokąd |
---|---|
Lokalizacja
Położona na skraju Puszczy Rominckiej Gołdap jest najdalej wysuniętym na północ miastem terenu Mazur. Mieści się ok. 50 km od Węgorzowa i około 170 km od Olsztyna. Miasto posiada status uzdrowiska klimatyczno-borowinowego lecząc m.in. schorzenia narządów ruchu, reumatycznych, stanów pourazowych oraz niektórych chorób układu oddechowego i nerwowego, a także chorób kobiecych. Znajdują się tutaj między innymi tężnie solankowe.
Jak dojechać?
Połączenia autobusowe bezpośrednio z Warszawy prowadzą do Gołdapi. Są realizowane przez przewoźników związanych z platformą Dworzeconline.pl: PKS Polonus oraz Biuro Usług Turystycznych Żak Ekspres.
Zabytki
Gołdap została tak silnie zniszczona w czasie I i II wojny światowej, że z dawnych zabytkowych budowli przetrwało niewiele, m.in. gotycki kościół NMP Matki Kościoła, dawniej ewangelicki, kościół parafialny Św. Leona z 1894 roku, wieża ciśnień z przełomu XIX i XX wieku oraz kamienice z XIX wieku.
Atrakcje
Odwiedzający Gołdap mogą skorzystać z bogatej oferty sportowo-rekreacyjnej w Centrum "Sportowa Góra" położonym na południe od miasta, na stokach Wzgórz Szeskich. Jest tutaj wyciąg narciarski, skocznia i tor saneczkowy, którym można jeździć nawet latem, dlatego czasem Gołdap bywa nazywana „Zakopanem północy”. Największą atrakcją turystyczną jest wyjątkowo piękna okolica Gołdapi o dość bogatej infrastrukturze turystycznej.
Ciekawostki
W czasie II wojny światowej w budynkach zajmowanych obecnie przez sanatorium "Wital" mieściła się kwatera Naczelnego Dowództwa Wojsk Lotniczych (Luftwaffe). Z kolei w stanie wojennym internowano tutaj działaczki "Solidarności". Około 30 kilometrów na zachód od Gołdapi, w nadgranicznych lasach w okolicach Żabina i Rapy, znajduje się charakterystyczny grobowiec w kształcie piramidy egipskiej. Wybudowany został przez Friedricha von Farenheid po śmierci trzyletniej córeczki Ninette. W latach 90. w mieście na fali popularności serialu "Przystanek Alaska" organizowany był zjazd jego miłośników: "Przystanek Gołdap".
Nazwa miasta ma pochodzenie staropruskie. Słowo galdo używane było na określenie doliny, a ape rzekę, czyli nazwa Gołdapi oznacza rzekę płynącą doliną. W nieodległej Puszczy Boreckiej powstała wioska ekologiczna Biegnący Wilk, której mieszkańcy starają się żyć zgodnie z tradycją rdzennych mieszkańców Ameryki: Indian i Eskimosów.
Przewoźnicy
Połączenia autobusowe do Gołdapi realizują poprzez Dworzec Online następujący przewoźnicy autobusowi: PKS Polonus oraz Biuro Usług Turystycznych Żak Ekspres
Dworce i przystanki
Dworzec autobusowy w Gołdapi znajduje się na ulicy Wojska Polskiego 9B. Bilety są tutaj dostępne w kasie dworca otwartej w dni powszednie od godziny 7.00 do 18.00.