Hrubieszów (woj. lubelskie, powiat hrubieszowski)

Skąd Dokąd

Białystok (woj. podlaskie, powiat białystok)

Lecce (woj. Włochy, powiat -)

Łuck (woj. Ukraina, powiat -)

Równe (woj. Ukraina, powiat -)

Siracusa (woj. Włochy, powiat -)

Turyn (woj. Włochy, powiat -)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Białystok (woj. podlaskie, powiat białystok)

Lecce (woj. Włochy, powiat -)

Łuck (woj. Ukraina, powiat -)

Równe (woj. Ukraina, powiat -)

Siracusa (woj. Włochy, powiat -)

Turyn (woj. Włochy, powiat -)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Lokalizacja

Hrubieszów to najdalej na wschód wysunięte miasto Polski, stolica powiatu, leży w województwie lubelskim, na terenie Nadbużańskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Przepływa przez nie rzeka Huczwa, która jest dopływem Bugu. W Zosinie, w odległości 18 km od Hrubieszowa, znajduje się przejście graniczne z Ukrainą. Duże miasta położone najbliżej Hrubieszowa to – Zamość (51 km), Chełm (53 km) oraz Lublin (117 km).

Jak dojechać?

Hrubieszów ma połączenia autobusowe z następującymi miastami: Lublin, Chełm, Warszawa, Garwolin, a także z kilkoma miastami leżącymi na Ukrainie, jak Równe, Łuck i Nowowołyńsk.

Zabytki

W Hrubieszowie jest wiele zabytkowych budowli- zwłaszcza kościołów rzymskokatolickich. Kościół św. Stanisław Kostki pochodzący z XVII wieku, Kościół pw Matki Boskiej Nieustającej Pomocy oraz Kościół parafii św. Mikołaja.

Miejscem wartym odwiedzenia jest zespół dworski Du Chateau z pięknym ogrodem. W mieście można zwiedzić cerkiew, synagogę oraz dwa żydowskie cmentarze.

Atrakcje

Niedaleko Hrubieszowa, we wsi Masłomęcz znajduje się skansen Wioska Gotów, gdzie można podziwiać zrekonstruowane budowle pochodzące z III wieku. Największa z nich to długi dom, w którym niegdyś mieszkały gockie rodziny. Dom ma dach kryty słomą, a ściany wykonane są z gliny. Interesująca jest także podziemna chata tkaczki, zagroda garncarzy i chata wojownika-kupca. W powiecie hrubieszowskim można też podziwiać pomniki przyrody - jak modrzew polski czy dąb szypułkowy.

Ciekawostki

W Hrubieszowie od 1983 roku działa zespół wokalny Lechici, który bierze aktywny udział w życiu parafii, miasta i powiatu. W roku 1433 pod Hrubieszowem została stoczona bitwa pomiędzy wojskami litewskimi a polskimi. Polacy wygrali i nie pozwolili odebrać sobie ziemi chełmskiej. Podobno obecny Hrubieszów porastała niegdyś puszcza, zamieszkiwana przez dziką zwierzynę i ptactwo. Pierwszym przybyłym tam plemieniem byli Gotowie, po nich przyszli Lędzianie, którzy wybudowali warownie. W Hrubieszowie urodził się Bolesław Prus oraz rysownik Wiktor Zin.

Zmarł w tym mieście Stanisław Staszic, a w latach 1918-1922 mieszkańcem Hrubieszowa był Bolesław Leśmian. Do roku 1802 miasto nosiło nazwę Rubieszów. Pierwsza wzmianka o mieście pochodzi z oku 1254.

Przewoźnicy

Przewoźnikami na tej trasie są: PKS Hrubieszów, KAK KANTOL Anatolii Kantor oraz Mykhalus LA. Lista aktualnych przewoźników jeżdżących do tej miejscowości na bieżąco aktualizowana jest w rozkładach jazdy PKS na stronach Dworca Online.

Dworce i przystanki

Dworzec autobusowy PKS w Hrubieszowie znajduje się przy ulicy Nowej 14, skąd realizowane są wszystkie połączenia PKS. Działa tam całodobowa infolinia, poprzez którą można pytać o bilety i rozkład jazdy.

Zakup biletów online