Opole (woj. opolskie, powiat opole)
Lokalizacja
Opole położone jest na obszarze Niziny Śląskiej w południowo-zachodniej części kraju. Dziś jest też siedzibą najmniejszego i najmniej ludnego z województw. Najbliższe ważniejsze ośrodki miejskie to: Wrocław (78 km), Katowice (90 km), Częstochowa (85 km), Namysłów (46 km), Nysa (47 km), Kluczbork (39 m) czy czeskie Ostrava (98 km) i Frydek-Mistek (114 km).
Jak dojechać?
Do Opola kursują autobusy PKS zarówno z Polski, jak i z Ukrainy.
Zabytki
Miasto, które już pod koniec X wieku zostało włączone do Polski, może poszczycić się wieloma zabytkami historycznymi, sakralnymi oraz artystycznymi. Najbardziej znane to: Kościół Świętej Trójcy, Bazylika katedralna Podwyższenia Krzyża Świętego, Kościół św. Piotra i Pawła, Kościół św. Aleksego, Stara Synagoga, gmach Dworca Głównego, neogotycka wieża ciśnień czy Wieża Zamku Górnego. Atrakcyjnym miejscem jest także Rynek Starego Miasta.
Atrakcje
Najmniejsze z wojewódzkich miast niemal każdemu kojarzy się z odbywającym się od 1963 roku Krajowym Festiwalem Piosenki Polskiej w Opolu, na który to bilety rezerwowane są z dużym wyprzedzeniem. Inne warte uwagi wydarzenia kulturalne to między innymi: Opole Songwriters Festival, Międzynarodowy Festiwal Perkusyjny, Opolska Jesień Literacka, Ogólnopolski Festiwal Filmów Niezależnych Opolskie LAMY czy Opolskie Konfrontacje Teatralne „Klasyka Polska”. W Opolu są także teatry, filharmonia, muzea i galerie. Atrakcją, zwłaszcza dla rodziców z dziećmi, jest ogród zoologiczny.
Ciekawostki
Przez ponad pięć dekad tylko raz nie odbył się Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu. Miało to miejsce w 1982 roku, czyli pół roku od chwili wprowadzenia stanu wojennego. Kolejną ciekawostką dotyczącą festiwalu jest geneza. Pierwotnie miało być to wydarzenie artystyczne najwyższych lotów, będące przeciwwagą do Międzynarodowego Festiwalu Piosenki w Sopocie. Z biegiem lat kolejni organizatorzy zgodnie ze zmieniającymi się gustami zapraszali także wykonawców prezentujących walory komercyjne zamiast artystycznych. I dziś Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu stara się łączyć dla sprzeczne trendy, zapraszając artystów związanych ze sceną niezależną.
W spisie powszechnym przeprowadzonym w 2002 roku ponad 106 tysięcy mieszkańców regionu (przeszło 10 procent) deklarowało narodowość niemiecką. W Opolu wydawany jest też dwujęzyczny tygodnik „Oberschlesische Nachrichten” rozprowadzany zarówno na Opolszczyźnie, jak i w innych regionach zamieszkałych przez mniejszość niemiecką.
Przewoźnicy
Można tu dojechać między innymi z Warszawy, Lądka Zdroju, Kijowa czy Chersonia. Połączenia autobusowe na tych trasach realizują: PKS Kłodzko i przewoźnicy prywatni z Ukrainy (Stetsyk Taras Władimirowicz, Charkawy Wasyl Iwanowicz Lux-reisen, Nowikow Leonid Arkadijowycz). Ponadto można znaleźć połączenia PKS z niemal każdym większym miastem w Polsce.
Dworce i przystanki
Główny dworzec autobusowy usytuowany jest przy ulicy 1 Maja 4. Są tam kasy biletowe (szczegóły dotyczące godzin otwarcia dostępne tylko na miejscu), poczekalnia, informacja autobusowa i rozkład jazdy na kursy lokalne oraz międzymiastowe.