Truskawiec (woj. Ukraina, powiat -)

Skąd Dokąd

Drohobycz (woj. Ukraina, powiat -)

Gdańsk (woj. pomorskie, powiat gdańsk)

Lublin (woj. lubelskie, powiat lublin)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Drohobycz (woj. Ukraina, powiat -)

Gdańsk (woj. pomorskie, powiat gdańsk)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Lokalizacja

Truskawiec to ukraińskie miasto położone w obwodzie lwowskim. Szerokie uznanie zdobył przede wszystkim jako uzdrowisko. Najbliższe ukraińskie miasta to: Drohobycz (9 km), Stryj (24 km), Sambor (35 km), Kałusz (69 km) i Lwów (73 km). Polskie miasta leżące w najbliżej kurortu to: Ustrzyki Dolne (69 km), Przemyśl (78 km), Lesko (88 km) oraz Sanok (99 km).

Jak dojechać?

Do Truskawca dzięki naszemu portalowi można zarezerwować bilety między innymi na połączenia PKS z takimi miastami, jak Gdańsk, Lublin czy Warszawa. Oczywiście kursy realizowane są przez przewoźników, którzy zatrzymują się w mniejszych miastach leżących na trasie do ukraińskiego uzdrowiska.

Zabytki

Spośród zabytków miasta wiele jest związanych z sacrum. Gros z nich, w tym kościół, dwie cerkwie i stary cmentarz, znajduje się w bezpośrednim centrum miasta. Poza zabytkowymi obiektami sakralnymi warte uwagi są choćby mosiężne figury w centralnej części miasta (na deptaku i w parku zdrojowym), które nawiązują do utworu „Lisowa pisnia”. Kolejne interesujące obiekty to drewniane „Muzeum Sztuki Truskawca”, willa „Goplana” z ekspozycją obrazów czy Pałac Kultury imienia Tarasa Szewczenki.

Atrakcje

Połączenia autobusowe do Truskawca najchętniej wybierają kuracjusze, którzy korzystają z uroków miejscowego uzdrowiska, czyli z parku zdrojowego oraz licznych pijalni wód – pierwsze krany udostępniono na początku drugiej połowy XIX wieku. Warty odnotowania jest także pomnik Adama Mickiewicza znajdujący się na terenie uzdrowiska.

Turyści i kuracjusze chętnie również odwiedzają miejscowy bazar przedmiotów artystycznych i rękodzieła – można tu kupić rzeźby, figurki, obrazy, naczynia czy odzież wykonaną w stylu karpackim.

Ciekawostki

Spośród słynnych Polaków związanych z miastem szczególne znaczenie dla medycyny ma Kazimierz Pelczar – lekarz, naukowiec i profesor Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie. Autor niemal stu prac naukowych z jest uważany za prekursora onkologii na ziemiach polskich – założył Miejski Zakład badawczo-Leczniczy Wileńskiego Komitetu do Zwalczania Raka w Wilnie.

Przewoźnicy

Patrząc na rozkład jazdy do Truskawca dostępny na stronie można skorzystać między innymi z usług takich przewoźników autobusowych, jak: Osoba Fizyczna Przedsiębiorstwa Pankiw Wasil Iwanowić, PKS Polonus, Ewe-Trans, TZoV "Lwowskie ATP-14631" czy YOKATO.

Dworce i przystanki

Główny dworzec autobusowy znajduje się przy ulicy Drohobyckiej 35 – dla wygody lepiej zawczasu zarezerwować bilety autobusowe, choć na miejscu są także kasy biletowe czynne w standardowych godzinach pracy.

Zakup biletów online