Winnica (woj. Ukraina, powiat -)

Skąd Dokąd

Chersoń (woj. Ukraina, powiat -)

Gdańsk (woj. pomorskie, powiat gdańsk)

Gdynia (woj. pomorskie, powiat gdynia)

Kijów (woj. Ukraina, powiat -)

Lublin (woj. lubelskie, powiat lublin)

Odessa (woj. Ukraina, powiat -)

Poznań (woj. wielkopolskie, powiat poznań)

Praga (woj. Republika Czeska, powiat -)

Szczecin (woj. zachodniopomorskie, powiat szczecin)

Uman (woj. Ukraina, powiat -)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Chersoń (woj. Ukraina, powiat -)

Gdańsk (woj. pomorskie, powiat gdańsk)

Kijów (woj. Ukraina, powiat -)

Odessa (woj. Ukraina, powiat -)

Poznań (woj. wielkopolskie, powiat poznań)

Praga (woj. Republika Czeska, powiat -)

Uman (woj. Ukraina, powiat -)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Lokalizacja

Położona na wschodnim Podolu, kilkadziesiąt kilometrów od granicy z Mołdawią Winnica to ważny ośrodek przemysłowy i kulturalny. Najbliżej położone większe ośrodki miejskie to: Chmielnicki (110 km), Żytomierz (115 km), Umań (138 km). Do mołdawskiej stolicy (Kiszyniowa) jest 250 km.

Jak dojechać?

Do Winnicy można znaleźć liczne połączenia autobusowe między innymi z takich miast, jak: Warszawa, Lublin, Gdańsk, Poznań czy Odessa. Szczegóły, takie jak bilety, ceny czy rozkład jazdy, znajdziemy, zerkając w wybrane połączenie na naszej platformie.

Zabytki

Jak w wielu ukraińskich miastach, także w Winnicy przeważają zabytki sakralne. Do najchętniej odwiedzanych należą: barokowy kościół i kolegium jezuitów z wzniesione w latach 1610-1617 (dziś archiwum), kościół oo. kapucynów z 1746 roku, klasztor i kościół dominikanów z 1758 roku wzniesioony w stylu barokowym.

Poza zabytkami sakralnymi warte uwagi są: secesyjny dom mecenasa Długołęckiego, willa kapitana Czetkowa, w której w 1920 roku przebywał marszałek Piłsudski czy pozostałości murów obronnych.

Atrakcje

Turyści przybywający do Winnicy chętnie korzystają z linii trolejbusowych. Choć będąc w mieście, warto udać się poza rogatki do Jampola, gdzie mieści się pełna tajemnic wieś Busza – jest tu między innymi pogańska świątynia. Od lat prowadzone są tu prace archeologiczne – znaleziono naczynia sprzed sześciu tysięcy lat.

Ciekawostki

W czasie II wojny światowej na północ od Winnicy ulokowano główną siedzibę Adolfa Hitlera (Wehrwolf, czyli Wilkołak). Na terenie dawnej kwatery wciąż można oglądać pozostałości po wysadzonym w powietrze bunkrze, w którym przebywał wódz III Rzeszy, oraz wiele muzealnych eksponatów.

Spośród postaci współczesnej kultury masowej są także osoby urodzone w Winnicy. Spośród nich najbardziej znaną w Polsce jest Marina Łuczenko-Szczęsna – piosenkarka, kompozytorka, aktorka i celebrytka, prywatnie (od maja 2016 roku) żona znanego bramkarza.

Przewoźnicy

Wśród przewoźników, którzy współpracują z portalem Dworzeconline.pl, regularne połączenia z Winnicy oferują między innymi: Ewe-Trans, Openline, firma przewozowa należąca do Wiktora Grzeczaniuka, Prywatny Przedsiębiorca Stetsyk Taras Władimirowicz. Zerkając w internetowy rozkład jazdy, można znaleźć atrakcyjne cenowo bilety autobusowe na Ukrainę.

Dworce i przystanki

Główny dworzec autobusowy w Winnicy mieści się przy ul. Kyivskiej (Kijowskiej) 8. Warto wcześniej rezerwować połączenia PKS, gdyż może wystąpić kłopot z kupnem biletów w okienkach – trudno o wiarygodne informacje dotyczące godzin pracy kas dworcowych.

Zakup biletów online